... ...
top of page

Jak uwolnić się od konfliktów wewnętrznych? Intencja przeżywania emocji - Emocje cz. 5/9


Artykuł napisałam dla Portalu Medycyny Mitochondrialnej, na którym w roli eksperta publikuję teksty o zdrowiu emocjonalnym człowieka. Więcej info znajdziesz na portalu www.mito-med.pl


[aktualizacja: 2023-02-20]


W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Nowe znajomości - źródło zmiany

Kiedy człowiek jest naprawdę szczęśliwy?

Konflikt wewnętrzny - kiedy się pojawia?

Co jest źródłem konfliktu wewnętrznego?

Konflikt wewnętrzny - przyczyna chorób

Konflikt wewnętrzny - źródło destruktywnych emocji

Jak uwolnić się od konfliktów wewnętrznych?

Intencja przeżywania emocji

Moc intencji

Jak właściwie przeżywać emocje?

Intencja odkrycia prawdy

Intencja kontaktu z samym sobą
Nowe znajomości - źródło zmiany


Niezależnie od tego czy szukasz klientów na spotkaniu networkingowym czy idziesz na zajęcia taneczne, by doskonalić ruch i poznać przyszłego partnera życiowego, jeśli chcesz nawiązać nowe relacje, to zawsze masz te przysłowiowe 30 sekund na zrobienie pierwszego wrażenia i powiedzenie o sobie czegoś, co Cię niejako zdefiniuje w oczach drugiej osoby.


I pewnie masz świadomość, że jako ludzie nieustannie na siebie oddziałujemy. Każdy nowo poznany człowiek może wpłynąć pozytywnie na sposób, w jaki widzisz świat, a może też być przykładem tego jak nie chcesz żyć. Bez względu na to czy poddajesz refleksji swoje relacje z innymi ludźmi świadomie czy nie, każda nowa znajomość wnosi do Twojego życia zmianę.


W obecnych czasach, kiedy okazji do spotkań na żywo jest mniej, nowe znajomości zawieramy online choćby w taki sposób, że zaczynamy do siebie pisać. No i właśnie! Piszę do Ciebie już piąty raz, a nadal się nie przedstawiłam. Zrobię to teraz: „Cześć. Nazywam się Ewa Błońska i jestem kowalem mojego losu. Od 2013 roku każdego dnia oglądam pięciozłotówki moich uwarunkowań i raz po raz wyciągam z głębokich kieszeni te, których rewersy mi nie służą. Mam w sobie ogromną radość życia niezależnie od tego, czego w życiu doświadczam. A Ty?”Kiedy człowiek jest naprawdę szczęśliwy?


Mając 30 sekund na zrobienie pierwszego wrażenia chcę Ci w tych słowach powiedzieć więcej o Tobie niż o mnie. Wysyłam Ci najważniejszy komunikat, jaki możesz ode mnie usłyszeć i być może zainspiruje Cię to do zmiany: jeśli masz na siebie wpływ, to jesteś człowiekiem szczęśliwym bez względu na okoliczności.


Pozorny wybór | Z poprzedniego artykułu wiesz, że nie tak łatwo mieć wpływ na siebie samego jak codziennie nosi się w portfelu pięciozłotówki uwarunkowań wybitych w nas przez innych ludzi i – ogólnie mówiąc – wszystko, co tworzy współczesną cywilizację, a w kulturze ‘podwójnego gazu’ znalezienie czasu na wnikliwe przyjrzenie się swoim przekonaniom momentami graniczy z cudem. Ale warto to zrobić, by zadbać o swoje zdrowie.Konflikt wewnętrzny - kiedy się pojawia?


Życie w zgodzie ze swoimi uwarunkowaniami zawsze – prędzej czy później – kończy się konfliktem wewnętrznym pomiędzy tym, co robisz zgodnie ze swoimi przekonaniami, a tym co naprawdę chciałbyś robić. O co chodzi? Jeżeli w młodości słyszałeś z ust otoczenia coś w stylu: „idź na prawo albo informatykę, to są zawody przyszłości”, to fakt – przyjąłeś to kilkaset razy powtórzone zdanie za prawdę i ono stało się Twoim przekonaniem. Masz w głowie slogan: „prawnik i informatyk są zawodami przyszłości”. I zgodnie z tym wybitym na Twojej pięciozłotówce rewersem kończysz studia prawnicze, bo wierzysz, że dzięki temu Twoje przyszłe życie będzie spełnieniem Twoich oczekiwań.


I jakiegoż rozczarowania doświadczasz, gdy już jako adwokat zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę ta praca w ogóle nie przynosi Ci spełnienia, a na dodatek jest źródłem wielu sytuacji, w których przeżywasz trudne emocje. Dociera do Ciebie, że Twoje młodzieńcze oczekiwania były inne niż prawnicza rzeczywistość, jaką zastałeś i zaczynasz wątpić w to wbite w Ciebie przekonanie o prawniku, co ma dobrą przyszłość.


Wraz z tym zwątpieniem dopuszczasz do siebie swój wewnętrzy głos, który uciszony młotkiem przez uwarunkowanie dobrej przyszłości w zawodzie prawnika, coraz głośniej wybija się w Twojej głowie słowami: „zawsze chciałeś tworzyć, grałeś na saksofonie, malowałeś obrazy – czy nie w taki sposób chciałeś powiedzieć światu coś ważnego?”…Co jest źródłem konfliktu wewnętrznego?


I tu pojawia się pytanie: skoro zgodnie ze swoim przekonaniem o prawniku – zawodzie przyszłości zostałeś adwokatem, to skąd ten konflikt wewnętrzny? Czemu doświadczasz trudnych emocji tak często? Skąd się biorą te pojawiające się z czasem dolegliwości i poważniejsze choroby? Odpowiedź jest prosta, choć trudna do przyjęcia: podążałeś za uwarunkowaniem kulturowym w Tobie, które przyjąłeś za swoją prawdę, a nie za swoim wewnętrznym głosem, który stłumiłeś, bo nikt – włącznie z Tobą – nie wierzył w to, co ma do powiedzenia.


Mówiąc prosto: uwarunkowania powodują konflikty wewnętrzne pomiędzy tym, czego chce nasz umysł, a tym, co mamy w sercu. Jeżeli idziesz za tym, czego chce „Twoja głowa”, to początkowo płyniesz na haju zadowolenia, że spełniasz swoje wyobrażenia, ale po jakimś czasie orientujesz się, że te wyobrażenia wcale nie są Twoimi marzeniami, które zakopałeś głęboko w swoim sercu.


Wybór naszej drogi zawodowej stanowi tylko jeden, choć poważny i bardzo jaskrawy przykład sytuacji, jaka może wywołać konflikt. Takich konfliktów wewnętrznych mamy w sobie tysiące, tak jak tysiące mamy w sobie uwarunkowań. „Nie marnuj czasu, zajmij się czymś pożytecznym. Nie skacz na bungee, bo uszkodzisz kręgosłup. Nie siorb w towarzystwie. Świętuj Walentynki. Kup prezent jak idziesz na urodziny. Zaszczep się na wakacje za granicą”. Jeśli całe Twoje życie składa się z wyliczeń tego, co powinieneś i czego nie powinieneś, które to przekonania błędnie uznajesz za swoje prawdy, to masz jak w banku, że prędzej czy później doświadczysz konfliktu wewnętrznego, którego siła będzie tak wielka, że już nie będziesz mógł go przeoczyć.