... ...
top of page
logo ewa błońska

Mentoring - co to jest?
Pytania i odpowiedzi

informacje o mentoringu biznesowym
Początek
Mentoring co to

Mentoring – co to jest? 

Mentoring jest źródłem zmiany. W głębokiej, partnerskiej relacji z Mentorem jako osoba mentorowana (Mentee - uczeń mentora) otrzymasz konkretne wsparcie w długofalowym rozwoju, a dzięki temu zmienisz w swoim życiu to, co już dzisiaj mocno Cię wkurza. Odkryjesz w sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania i znacząco pogłębisz swoją świadomość (mądrość życiową).

Rodzaje mentoringu – co oferuję?

Life mentoring (mentoring życiowy) jest sposobem na poznanie samego siebie i zrozumienie otaczającego świata, a także na odkrycie sensu życia (mentoring IKIGAI - jako ostatni etap life mentoringu). W przypadku life mentoringu kierujemy uwagę na wszystkie aspekty Twojego życia osobistego.

W jakich obszarach w ramach rozwoju osobistego pomagam najczęściej? Odkrywanie blokujących przekonań, praca z emocjami, odzyskanie zdrowia, odkrycie sensu życia, poprawa relacji w związku i wychowanie dzieci. 

 

Mentoring ad hoc (łac., „doraźnie, dla zrealizowania określonego celu”) jest sposobem na rozwiązanie konkretnego problemu. Mentee przedstawia kwestię, którą chce zrozumieć, a Mentor pomaga mu odkryć właściwe odpowiedzi na zadane pytania. Mentoring ad hoc pokazuje jak można radzić sobie z problemami w życiu osobistym.

Mentoring biznesowy pomaga dokonać zmian w sferze zawodowej i znaleźć sposób na znaczący rozwój biznesu. Wprowadzamy zmiany do Twojej strategii biznesowej i omawiamy przykłady osadzone w kontekście Twojej firmy. W ramach mentoringu biznesowego koncentrujemy się wyłącznie na tych elementach Twojego życia osobistego, które mają wpływ na rozwój Twojego biznesu. Zrozumiesz co do tej pory uniemożliwiało Ci rozwinięcie biznesowych skrzydeł. Będziesz wiedział jak wykorzystać swoje dotychczasowe osiągnięcia, by odczuwać spełnienie zawodowe, satysfakcję finansową, wewnętrzny spokój, szczęście w życiu i głębszy sens tego, co Ty właściwie „robisz w biznesie”. 


IKIGAI biznes mentoring to stworzony przeze mnie wyjątkowy program mentoringu biznesowego, w ramach którego koncentrujemy się na zbudowaniu na podstawie Twojego IKIGAI (z jap. sens życia) modelu biznesowego generującego zysk. Chodzi o to, byś zarabiał na tym, co stanowi Twoje życiowe powołanie. 

Co to jest sens życia - IKIGAI?

Sensem życia jest odkrycie w sobie tego, co sprawia, że czujesz się spełniony. Życie bez określonego sensu jest sumą przypadków i nieświadomych wyborów, jakich dokonujemy pod wpływem otaczającego nas świata. Życie z sensem przynosi zrozumienie, a wraz z nim dobre i świadome decyzje, których efektem jest wewnętrzny stan szczęścia bez względu na okoliczności. 

Funkcje mentoringu - kiedy warto skorzystać?

Jeżeli:

  • Twoje życie nie wygląda tak jakbyś chciał/-a

  • masz problemy ze zdrowiem albo czujesz się wiecznie zestresowany/-a

  • nie masz w sobie wewnętrznego spokoju i nie doświadczasz życia w harmonii

  • Twój biznes nie jest w miejscu, w którym oczekiwałeś/-aś (praca nie przynosi Ci satysfakcji)

  • czujesz, że czas ucieka Ci przez palce

 

to skorzystaj z mentoringu. Dzięki tej podróży w głąb samego siebie odzyskasz zdrowie, radość i życiową równowagę oraz poznasz prawdę o sobie - a to jest najcenniejszy dar, jaki można sobie podarować - życie w zgodzie ze sobą. W życiu zawodowym osiągniesz pomyślność - sukces w biznesie na miarę Twojego potencjału.

Kto to jest mentor? Rola mentora.

Mentor (mistrz, doświadczony nauczyciel) pomoże Ci określić "gdzie jesteś" na drodze swojego rozwoju. Wskaże Ci jakie przekonania i emocje blokują Cię przed tym, czego pragniesz. Podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem o tym jak właściwie interpretować doświadczenia życiowe i jak stawiać cele. Mentor biznesowy najczęściej jest przedsiębiorcą.

 

Obok doświadczenia w pracy nad głębokim rozwojem osobistym ze sobą oraz z drugim człowiekiem, ma także niezwykły bagaż doświadczeń , w tym biznesowych, oraz rękaw pełen historii życiowych swoich poprzednich Mentees. W ten sposób otrzymujesz dostęp do bogactwa doświadczeń znacząco wykraczających poza możliwość ich przeżycia w jednym życiu, a dzięki temu stojąc na rozdrożu dróg będziesz miał więcej danych czym się kierować, by dokonać trafnego wyboru .

Znajdź mentora - jak wybrać?

Daj sobie czas na przemyślenie czego właściwie szukasz i czego oczekujesz od mentora, a potem zaufaj swojej intuicji – jeżeli spotkasz właściwą osobę, to poczujesz to w sobie, a Twój umysł znajdzie argumenty, które potwierdzą dokonany przez Ciebie wybór. Szukaj osoby, w której towarzystwie dobrze się czujesz, która ma podobne wartości, a przede wszystkim – jest spójna, czyli żyje w zgodzie z tym, co głosi.

Mentoring, coaching, psychoterapia, tutoring  – różnice.

Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych metodami udowodnionymi naukowo.

 

Niezależnie od przyjętych powszechnie definicji każdy mentor, coach i tutor trochę inaczej odpowie na to pytanie, akcentując swój własny sposób współpracy i korzyści, jakie można dzięki niemu osiągnąć.

W największym skrócie: coach pomoże Ci osiągnąć Twój cel, często biznesowy, a tutor pobudzi Cię do samodzielnego myślenia i rozwoju. Psychoterapeuta, coach i tutor ukończyli kursy i zdali egzaminy certyfikacyjne. Istnieją organizacje certyfikujące coachów i tutorów, dlatego część z nich nie będzie miała innego doświadczenia zawodowego i będzie pracować wykorzystując przekazane w toku certyfikacji metody.

 

Definicje mentoringu są różne, choć zwykle łączy je doświadczenie życiowe i zawodowe mentora, które wykracza poza samo nauczanie. Mentor życiowy (life mentor) rozpozna etap Twojego rozwoju osobistego i pomoże Ci osiągnąć wyższy poziom świadomości, co pozytywnie wpłynie na wszystkie obszary Twojego życia. 

 

W mentoringu nie chodzi o dyplomy czy certyfikaty, a o bagaż życiowych doświadczeń mentora oraz unikatowy sposób ich interpretacji, dzięki czemu spojrzysz na swoje życie ze znacznie szerszej perspektywy.

Ile kosztuje mentoring?

Każdy mentor indywidualnie wyznacza godziwe wynagrodzenie za prowadzone sesje mentoringowe w oparciu o swoje doświadczenie. Mój cennik przedstawiam pod opisem usług, np. ceny za sesje biznesowe znajdziesz na podstronie Mentoring biznesowy i doradztwo, a ceny za sesje poza biznesem - na stronie Life mentoring - rozwój osobisty. Zasady ogólne: stawka za 1 godzinę przy stałej współpracy (life - 300 zł netto, biznes - 400 zł netto), a pojedyncze spotkania (life - 400 zł netto, biznes - 500 zł netto).

Mentoring co to jest
Rodzaje mentoringu
Sens życia
Funkcje mentoringu
Rola mentora
jak wybrać
mentoring coaching
cena
Proces mentoringu

Czy każda sesja mentoringowa wygląda tak samo?

Sposób przeprowadzenia pojedynczej sesji oraz jej elementy są bardzo podobne, jednak z uwagi na inny cel tych sesji – inny będzie zakres (przedmiot) naszych obserwacji. Celem life mentoringu jest przywrócenie równowagi, ustalenie dalszego kierunku Twojego rozwoju i odkrycie przez Ciebie sensu życia – będziemy przyglądać się każdemu obszarowi Twojego życia z lotu ptaka.

Celem spotkań dotyczących relacji w związku czy świadomego wychowania jest wsparcie w konkretnych sytuacjach, z jakimi się mierzysz jako partner w związku lub rodzic, a także udzielenie Ci wskazówek jak z roli partnera czy rodzica uczynić drogę rozwoju osobistego, z korzyścią dla osób, z którymi pozostajesz w relacjach.

Mentoring biznesowy to spotkania, na których zajmujemy się Twoim biznesem i Tobą jako jego właścicielem. Rozwiązujemy określone problemy, więc zawężamy pole widzenia. Włączamy doradztwo biznesowe, by rozwinąć Twoją firmę. Wykorzystujemy te elementy life mentoringu, które pomogą Ci odkryć właściwe odpowiedzi w tej konkretnej sytuacji biznesowej.

Co jest elementem sesji mentoringowej?

Proces rozwoju dzięki refleksji, a także odkrycie sensu życia wymaga ogromnej czujności i elastyczności, dlatego nie można go zamknąć w ramy konkretnej metody. Kluczem w naszej relacji jest to, że masz otrzymać ode mnie dokładnie to, czego potrzebujesz do dalszego rozwoju, więc czasami będzie to terapia, innym razem coaching lub doradztwo zawodowe, a przede wszystkim – mentoring, podczas którego otrzymujesz konkretne informacje o sobie i o otaczającym Cię świecie oraz sposoby przekucia tych informacji na działanie.

Niekiedy odczuwasz, że zadaję Ci "zagadki", na które odpowiedź masz znaleźć w sobie przy pomocy światła, jakie rzucam na zadane pytanie i obszar, w jakim będziesz poszukiwał odpowiedzi.

Ile trwa jedna sesja mentoringowa?

Każdy człowiek ma inny sposób i szybkość przyswajania informacji, a przede wszystkim – osiągania stanu rozluźnienia prowadzącego do refleksji, dlatego sesje mentoringowe mogą trwać od 60 do 120 minut, zwykle 90 minut

Jak często odbywają się sesje mentoringowe? Plan mentoringu.

Sesje dotyczące rozwiązania konkretnego problemu (mentoring ad hoc) mogą odbywać się z dowolną częstotliwością, jednak nie częściej niż co 3 dni. Sesje life mentoringowe odbywają się nie częściej niż raz na tydzień i nie rzadziej niż raz na trzy tygodnie. Taki okres czasu pomiędzy sesjami pozwala Ci przemyśleć treści omawiane podczas sesji i wprowadzić je na poziom rozumienia, byś mógł wprowadzić zmiany w swoim życiu. Czasami zwiększenie intensywności spotkań na początku relacji mentoringowej ma sens, jeśli tematów w Twojej głowie jest mnóstwo i wszystkie są palące.

 

Sesje biznesowe mogą odbywać się tak często, jak wymaga tego biznes, choć stała współpraca to zwykle dwa spotkania w każdym miesiącu.

Gdzie odbywają się spotkania mentoringowe?

Co do zasady sesje mentoringowe odbywają się ONLINE. Istnieje możliwość umówienia spotkań OFFLINE we Wrocławiu lub w Twoim domu. W okresie wiosenno-letnim na spotkania na żywo sprawdzają się też wrocławskie parki!

Ile trwa pełny cykl sesji mentoringowych? Zasady mentoringu.

Jeżeli chcesz rozwiązać konkretny problem lub rozważyć kilka istotnych dla Ciebie kwestii, to pełny cykl trwa zwykle od 3 do 10 sesji (mentoring ad hoc). Jeżeli chcesz doświadczyć głębszego rozumienia siebie i wejść na ścieżkę rozwoju dzięki refleksji, by odkryć swój sens życia, to będziemy potrzebować od 15 do 25 cyklicznie odbywanych sesji (life mentoring).

Każdy człowiek jest inny, więc mogę tylko powiedzieć, że najkrótsza nawiązana przeze mnie relacja mentoringowa trwała 6 miesięcy (12 sesji), a najdłuższa – 24 miesiące (ponad 50 sesji). 

Są osoby, które przychodzą do mnie na jedno spotkanie i to też jest OK. Każdy jest w innym momencie swojego rozwoju i potrzebuje czegoś innego, a ja pozostaję otwarta i elastyczna. Moim celem jest pomóc skutecznie, niezależnie od liczby spotkań.

Współpraca biznesowa połączona z doradztwem biznesowym może trwać bardzo długo. Najdłuższa moja współpraca biznesowa trwała ponad 5 lat, a najkrótsza – jedno całodzienne spotkanie.

Czy ostatnia sesja mentoringowa kończy naszą relację?

Nie! Ostatnia sesja mentoringowa może być początkiem głębszej relacji, w której czas nie będzie odgrywał żadnej roli. Bez względu na to czy następnym razem spotkamy się za pół roku, rok czy trzy, będziemy mieli poczucie, że wnieśliśmy wzajemnie do swojego życia coś naprawdę wartościowego i myśl o tym będzie sprawiała, że bliskość pozostanie, a uśmiech na twarzy pojawi się w każdym momencie, gdy sięgniesz pamięcią do jednego z naszych spotkań.

sesja mentoringowa
elementy sesji
czas trwania
jak często
gdzie mentoring
zasady mentoringu
koniec mentoringu
Jestem mentorem
mentoring biznesowy i doradztwo

Dlaczego prowadzę mentoring w tak wielu obszarach?

O powodzeniu w życiu w dużej mierze decydują umiejętność wprowadzania w życie zmian oraz umiejętność dokonania trafnego wyboru, zwykle poprzedzonego trafną diagnozą samego siebie.  To wszystko jest efektem rosnącego poziomu świadomości - mądrości życiowej. 

Jeśli zdecydujesz się na relację mentoringową ze mną, to zrozumiesz, że koncentrując się na rozwoju świadomości poprawisz jakość w każdym aspekcie swojego życia. I ja również - jeśli skupiam się na rozwoju mojej świadomości, to jestem w stanie doradzać w wielu obszarach życia - od zdrowia przez relacje z ludźmi, wychowanie dzieci po rozwój w obszarze duchowym. Sama się tak rozwijam i taki rozwój oferuję Tobie.

Po 5 latach wiem, że ludzie, z którymi nawiązałam relacje biznesowe, zwracają się do mnie z prośbą o wsparcie w ramach life mentoringu i odwrotnie – moi Mentess rozwijają ze mną swoje biznesy. W połączeniu z umiejętnościami pozostałych członków mojego zespołu (No Make Video) w ramach doradztwa biznesowego, oferujemy ludziom i ich biznesom długofalowy rozwój w świecie cyfrowym.

Dlaczego jestem także Mentorem ds. sensu życia?

mentor ikigai

Jestem Mentorem ds. sensu życia (Mentor IKIGAI), bo odkryłam, że pomoc innym ludziom w długofalowym rozwoju dzięki refleksji przynosi mi nieopisane słowami spełnienie. 

Odkryłam także, że wykorzystując moje dotychczasowe doświadczenie, umiejętności i talenty, w relacji 1:1 potrafię „wyciągnąć” ludzki umysł poza określone ramy, gdzie możliwe jest odkrycie sensu własnego życia. Jak mawiał Albert Einstein „wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi”. Ja pomagam ludziom wyjść „poza schemat”, znacząco pogłębić swoją świadomość i odkryć sens życia.

Ilu Mentess prowadzę w tym samym czasie?

Mentees

W tym momencie mojego rozwoju jako Mentora i w ramach mentoringu życiowego – tylko kilku. Każdą relację traktuję wyjątkowo, bo człowiek zasługuje na okazanie mu należnego zainteresowania, a nie można być uważnym jak nie przeznaczy się odpowiedniej ilości czasu na refleksję nad tym, co powiedzieć i jak, by najlepiej pomóc osobie mentorowanej. W ramach relacji biznesowych współpracuję zwykle z kilkoma klientami w tym samym czasie.

Po co rozwijać swoją świadomość - mądrość życiową?

po co rozwijać mądrość

Jeśli rozwijasz swoją świadomość, to każda dokonana przez Ciebie zmiana przełoży się na poprawę jakości we wszystkich obszarach Twojego życia. Jeżeli Ty jesteś układem słonecznym, to pogłębianie mądrości życiowej będzie jak wprowadzanie zmian na słońcu, którego życiodajna energia promieniuje na wszystkie inne ciała niebieskie, tj. różne obszary Twojego życia. Dzięki temu rozwiążesz wszystkie swoje palące problemy osobiste i zawodowe. Zrozumiesz skąd się biorą i jak im zapobiegać w przyszłości.

Czym różnią się oczekiwania od potrzeb?

oczekiwana

W skrócie: oczekiwania - to, co chcesz, a potrzeby - to, co jest Ci niezbędne. Najpierw przyglądam się Twoim potrzebom, a dopiero potem Twoim oczekiwaniom. Zazwyczaj są to dwie różne rzeczy. W praktyce przekłada się to na kolejność realizowanych tematów podczas sesji mentoringowych .

Dlaczego 1. sesja, oznaczona numerem „0”, jest bezpłatna?

sesja bezpłatna

Dla Ciebie – byś przekonał się czy jestem właściwą osobą, by pomóc Ci w długofalowym rozwoju Ciebie i Twojej firmy. Dla mnie – bym zdecydowała czy z moim wsparciem możesz otrzymać to, czego potrzebujesz i w czasie, w jakim tego oczekujesz.

Podjąłem/-am decyzję – jak umówić się na sesję „0”?

Masz trzy możliwości: kliknij poniżej "Umów bezpłatne spotkanie" i wybierz termin sesji w moim kalendarzu. Możesz do mnie zadzwonić pod numer +48 608 603 330 lub napisać wiadomość na adres: mentoring [at] ewa-blonska.pl. Do zobaczenia!

bottom of page