... ...
top of page

Świadomi rodzice, świadome dzieci

ewa błońska logo mentoring wrocław

Jak mądrze wychować dziecko? Mentoring dla rodziców

Dzieci można odchować, wychować lub ukształtować. W zależności od tego jak podświadomie postrzegasz swoją rolę jako rodzica, tak realizujesz to najważniejsze w życiu zadanie wsparcia Twojego dziecka w rozwoju i zapewnienia mu właściwego startu w dorosłość. 

low1DSC06213.jpg

Poprawa relacji rodzic - dziecko

Chcesz mądrze wychować swoje dziecko? 

Podczas indywidualnych sesji mentoringowych z rozwoju osobistego dla rodziców:

  • pomagam lepiej zrozumieć jaka jest rola rodziców na każdym etapie rozwoju dziecka,

  • przekazuję praktyczne wskazówki jak budować relacje z dzieckiem,

  • udostępniam konkretne narzędzia do pracy z dziećmi nad pogłębianiem ich świadomości,

  • pomagam zmienić wzorce zachowań u rodziców, co wpływa na zmianę zachowania u dzieci,

  • uzmysławiam jak bardzo liczy się Twoje zachowanie, a nie słowa, jakie wypowiadasz,

  • uświadamiam jak zachować płomień partnerskiej miłości pomiędzy codziennymi obowiązkami rodzica,

  • daję wskazówki jak mieć zdrowe relacje z krewnymi (dziadkami dzieci) w obliczu stawiania im granic.  

Jak wychować samodzielne i szczęśliwe dziecko?

"Ile dzieci, tyle wzorców wychowania" - to prawda, że każde dziecko jest inne i wymaga od rodzica uważnej obserwacji, by pomagać mu dokładnie tak, jak tego potrzebuje. Ukształtowanie samodzielnego i szczęśliwego dziecka jest możliwe - poniżej dzielę się kilkoma uniwersalnymi zasadami - ku inspiracji - jeśli swoją drogę ze świadomym rodzicielstwem właśnie zaczynasz.

Moja prelekcja pt. Usłysz, dostrzeż, zrozum! Jak słowa budują rzeczywistość i dlaczego przedsiębiorczość dzieci zaczyna się w umysłach ich rodziców - wygłoszona podczas wydarzenia Dziecko SMaRT, czyli S-łowa i M-iejsca, które budują nastawienie na R-ozwój i T-alenty, dnia 14 grudnia 2019 roku w Siemacha SPOT Magnolia Park Wrocław.

Jak rozwijać świadomość dziecka?

Najwcześniej jak to jest możliwie i dzięki refleksji. Wspólne rysowanie i opowiadanie rysunków to jedna z moich metod na "uświadamianie", czyli tworzenie przestrzeni do refleksji, którą dziecko dokonuje samodzielnie lub we współpracy z rodzicem, w zależności od wieku. Poniżej przykładowe rysunki wykonane z 7-latkiem.

jak nauczyć dzecko determinacji
częstotliwość fal mózgowych jak wyjaśnić dziecku

Jak uświadomić dziecku czym jest realizacja marzeń? Rysunek o determinacji, cierpliwości, radości z drogi, a nie tylko z osiągnięcia celu i o tym, że "jeśli chcesz coś w życiu osiągnąć, to wykonaj działanie".

Jak uświadomić dziecku co się dzieje, gdy "daje się ponieść złości" lub innym emocjom? Rysunek o częstotliwości fal mózgowych, zachowaniu w emocjach i stanie spokoju, a także o kontakcie ze sobą i przestrzeni serca.

Jak dobrze wychować dziecko? Konsekwencja i elastyczność

Każde dziecko - niezależnie od wieku - obok miłości i wsparcia potrzebuje od rodziców przede wszystkim konsekwencji. To właśnie konsekwencja buduje świat dziecka - pomaga mu określić granice akceptowalnych zachowań, jest ramą "OD - DO", w której porusza się dziecko. "Nie bij, nie kradnij, nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe" - to rodzice ustalają pierwsze zasady, które będą istnieć w świecie dziecka.

Granice wyznaczone przez zasady są jak niewidzialna bańka - dziecko potrzebuje konfrontacji (tzw. sytuacji konfliktowych), by "dotknąć tych granic" i zbudować na ich podstawie przekonania, które będą mu towarzyszyć przez kolejne lata życia. Sprzeczki i kłótnie są potrzebne! Są informacją dla dziecka i rodziców o wzajemnych granicach. Potrzebujemy nauczyć się rozmawiać z dzieckiem o kłótniach w przestrzeni refleksji.

Granice buduje w umyśle dziecka nasze zachowanie, a nie słowa, jakie wypowiadamy, dlatego tak ważna jest konsekwencja w działaniu, czyli utrzymanie przez rodzica granicy np. "Ustaliliśmy, że zrobisz to dziś", bo dziecko będzie podejmować próby jej przekroczenia nie raz i nie dwa.

W wyznaczaniu granic i konsekwencji ogromnie ważna jest elastyczność, bo każda sytuacja jest inna i warto nauczyć dziecko, że "zawsze można się dogadać", ale potrzebny jest szacunek dla wzajemnych potrzeb

Balansować pomiędzy "żelazną konsekwencją" a elastycznością pomaga rodzicom rozwój ich świadomości. Znacznie prościej jest utrzymać jedną postawę - albo żelaznej konsekwencji albo ciągłego pozwalania na przekraczanie granic, ale jeśli chcesz "dobrze wychować dziecko", czyli ukształtować mądrego, samodzielnego i szczęśliwego człowieka, to niezbędny jest Twój samorozwój, bo jako rodzic możesz dać dziecku tylko to, co sam potrafisz.

Ewa Błońska small 10.JPG

Kiedy rodzic ma wpływ na swoje dziecko?

Wyobraź sobie, że każde dziecko ma tylko dwóch nauczycieli – pierwszym są jego rodzice, a drugim jego życiowe doświadczenia - lekcje od rzeczywistości. Jako rodzic masz ograniczony czas wpływu na swoje dziecko, kiedy możesz przekazać mu kwintesencję Twojej mądrości życiowej. Ten czas kończy się w momencie, gdy dla Twojego dziecka przestajesz być autorytetem.

Wtedy tracisz możliwość kształtowania dziecka w sposób, w jaki oczekujesz i jedyne co możesz zrobić, by zachować z nim piękną i wartościową relację, to stanąć z boku i pozwolić mu doświadczać życia w pełni, czyli z konsekwencjami jego własnych wyborów.

Na kształtowanie dzieci trzeba mieć strategię. Długoterminową, dobrze przemyślaną i wdrażaną najlepiej jeszcze przed ich poczęciem. Jeżeli pomylisz kolejność i najpierw jako rodzic będziesz stał/-a z boku małego dziecka, a potem będziesz chciał/-a „wychować” nastolatka, to mocno się rozczarujesz. 

Ale nawet jak jesteś już rodzicem kilku- lub kilkunastoletnich dzieci, to nadal możesz właściwie ukształtować relację z dzieckiem, by dać mu właściwy start w dorosłość. Nigdy nie jest za późno, ale każdy etap jest inny i wymaga zastosowania różnych metod działania. Niestety, najczęściej zupełnie nie takich, na jakie wskazuje współczesna psychologia. 

Fragmenty indywidualnych sesji mentoringowych dla rodziców

Świadomi rodzice - świadome dzieci. Mentoring

Mogę Ci pomóc. Podczas cyklicznych sesji mentoringowych lepiej zrozumiesz jak ukształtować samodzielne, mądre i szczęśliwe dzieci oraz jak zachować przy tym płomień partnerskiej miłości i zdrowe relacje z krewnymi. Kliknij poniżej i przejdź na stronę "Rozwój osobisty - life mentoring" - tam dowiesz się co to jest life mentoring i jak głęboki rozwój osobisty pomoże Ci stać się jeszcze bardziej świadomym rodzicem.

Uwaga! Na sesjach mentoringowych nie pracuję bezpośrednio z dziećmi. Zachowania dzieci są reakcją na konkretne wzorce zachowań oraz przekonania ich rodziców, dlatego w mojej pracy skupiam się na rozwoju osobistym rodziców, bo "świadomi rodzice to świadome dzieci".

ewa błońska logo mentoring wrocław

Chcesz być świadomym rodzicem?

Umów się na 30-minutową, bezpłatną sesję mentoringową - sprawdź czy Program Rozwoju Świadomości jest dla Ciebie.

bottom of page