... ...
top of page

Mentoring IKIGAI

Co to jest sens życia?

Ewa Błońska sens życia
ewa błońska logo mentoring wrocław

„Żyje się tylko raz, ale jeśli robisz to właściwie, ten raz wystarczy.”

Mae West

Czym sens życia nie jest?

Sposób, w jaki definiujemy sens życia lub jak wyznaczamy kierunek jego poszukiwań, zależy od przekonań ukrytych w naszej podświadomości. Najczęściej są one wypadkową tego, co mówili do nas ludzie z naszego najbliższego otoczenia oraz kultura, w jakiej dorastaliśmy.

We współczesnej kulturze zachodniej pojęcie sensu życia odstawiono na boczny tor. Na głównym znajdziemy – szczęście i miłość lub pieniądze i uznanie, co sprawia, że najczęściej mylimy sens życia z celami (np. rozwój biznesu, podróże) lub emocjami, jakie chcemy przeżywać (np. miłość, radość).

Konsekwencjami nieuświadomionego zastępowania sensu życia celami lub emocjami jest: 1) podążanie za innymi zamiast wyznaczania własnej ścieżki, 2) fakt, że gdy nie realizujemy swoich celów lub przeżywamy trudne chwile, to odczuwamy strach i zdenerwowanie, bo „wszystko jest bez sensu”.

Jak odblokować w sobie możliwość dotarcia do prawdy o tym czym jest sens życia? W odkrywaniu sensu życia potrzebujesz ominąć kulturowe frazesy, dlatego zacznijmy od definicji.

Co jest sensem ludzkiego życia?

Z każdym rokiem doświadczania życia nieco inaczej definiuję czym jest sens. Jednak odkąd codziennie odczuwam sens mojego istnienia, to słowa, jakimi go określam, mają drugorzędne znaczenie. 


Sens życia jest stanem wewnętrznym – jest odczuwaniem, jakie możesz w sobie odkryć, gdy skierujesz uwagę ku sobie, by odkryć odpowiedzi na pytania: „kim jestem?" i "co przynosi mi spełnienie?”

 

Jeśli nie przychodzą do Ciebie jednoznaczne odpowiedzi albo pytasz „czym jest spełnienie?”, to znaczy, że do tej pory nie przeznaczyłeś/-aś odpowiedniego dużo czasu na wejście w pogłębiony kontakt ze sobą (ze swoim „wyższym JA, wewnętrznym głosem, Duszą), by zapytać „czego naprawdę chcę?”, i omijając odpowiedzi w stylu „szczęścia i pieniędzy”, zrozumieć siebie - kim jesteś i to, po co jesteś na Ziemi.

ewa błońska co to jest sens życia

Niech to będzie dla Ciebie dobra wiadomość! Masz przed sobą możliwość odkrycia swojej własnej ścieżki życiowej, na której poczucie sensu życia będzie Ci towarzyszyć każdego dnia – tak samo jak poczucie życia w zgodzie ze sobą. Wraz z pogłębianiem mądrości życiowej odkryjesz w sobie kolejne odsłony odpowiedzi na pytania: "kim jestem?" i „co jest sensem życia – po co żyć?” i każda z nich przyniesie Ci głębsze zrozumienie siebie i otaczającego Cię świata..


.. aż dotrzesz do stanu, w którym spełnienie przyniesie Ci wszystko, co będziesz robić. Poczucie sensu będzie obecne w każdym doświadczeniu, jakie przeżyjesz, bo poznasz odpowiedź na pytanie „kim jesteś”. Sens życia stanie się Twoją siłą napędową, dającą Ci radość i wzbudzającą ciekawość doświadczania każdej chwili. 


Dziś wiem, że poczucie sensu życia utrzymuje człowieka w równowadze, daje odwagę do kroczenia swoją własną ścieżką i staje się drogowskazem na skrzyżowaniach życia. Życie bez określonego sensu jest sumą przypadków i nieświadomych wyborów, jakich człowiek dokonuje pod wpływem otaczającego świata. Życie z sensem przynosi zrozumienie, a wraz z nim dobre i świadome decyzje, których efektem jest wewnętrzny stan szczęścia bez względu na okoliczności. Zatrzymaj się i odpowiedz: „czy odczuwasz w życiu sens?”

Jak odnaleźć sens życia?

Sensu życia nie można odnaleźć, ale można go odkryć. Jaka jest różnica? Słowa „szukać, odnaleźć, znaleźć” kierują naszą podświadomość na to, co jest „na zewnątrz” nas, a słowo „odkryj” – skieruje Cię we właściwą stronę – do wewnątrz – do źródła samego siebie. Słowa budują rzeczywistość, dlatego zamiast „szukać” wyraź intencję, by „odkryć” swój sens życia.


Okryć sens życia można tylko w jeden sposób – doświadczając życia, czyli za pomocą różnych sytuacji życiowych, które na Twojej drodze do odkrycia sensu życia stają się „testem”, jaki świadomie przeprowadzasz na sobie. 


Po każdym „teście” – Twoim osobistym doświadczeniu – wyciągasz wnioski i pozwalasz na refleksje, jakie przychodzą do Ciebie, gdy wjedziesz w pogłębiony kontakt ze sobą (ze swoim wyższym JA, wewnętrznym głosem, Duszą). Każde kolejne doświadczenia wybierasz bardziej świadomie, wiedząc „czego już na pewno nie chcesz, a co było OK”.

 

I w ten sposób – docierasz do Twojej prawdy o tym czym jest Twój sens życia. Z czasem coraz lepiej definiujesz to, co odkrywasz poprzez słowa i emocje. A jak już pojawi się w Tobie odczucie: „tak, to jest to”, to zaczynasz szlifować diament, który odkryłeś/-aś w sobie, obecny w Tobie odkąd pojawiłeś/-aś się na Ziemi.

Jak odzyskać sens życia?

Jeśli uważasz, że straciłeś/-aś sens życia, to wiedz, że możesz go odzyskać poprzez uświadomienie sobie, że to, co poprzednio określałeś/-aś jako sens, tak naprawdę.. nie było prawdziwym sensem Twojego istnienia.

 

Właściwa diagnoza – nazwanie tego, co uważałeś za swój życia sens (cele, emocje, itp.), pozwoli Ci ruszyć dalej we właściwym kierunku. W ten sposób zmienisz przekonanie i otworzysz się na odkrycie Twojego prawdziwego sensu życia, który będzie z Tobą zawsze

Jak mentoring pomaga odkryć sens życia?

Mentoring IKIGAI – tak nazywam proces mentoringowy, podczas którego pomagam ludziom na początku ich świadomej drogi do odkrycia sensu życia i odpowiedzi na pytanie: "kim jestem?" 

W jaki sposób? Wspieram w pogłębianiu mądrości życiowej poprzez analizę życiowych doświadczeń  oraz w komunikacji ze sobą (ze swoim wyższym JA, wewnętrznym głosem, Duszą), co pobudza pojawianie się refleksji.

Ewa Błońska mentoring

Dzięki temu ludzie bardziej świadomie doświadczają życia, a nowy sposób oceny swoich doświadczeń pozwala im odkryć odpowiedzi na najważniejsze pytania w życiu: „kim jestem?” i „co jest moim sensem życia?”.


Podczas indywidualnych sesji mentoringowych z rozwoju osobistego oraz dzięki autorskiemu Programowi Rozwoju Świadomości doskonalisz umiejętność obserwacji swojego umysłu (myśli i emocji), a w konsekwencji potrafisz coraz lepiej „zaprojektować” sposób testowania i oceny Twoich doświadczeń, bo otrzymujesz ode mnie konkretne narzędzia, które wskażą Ci drogę we właściwym kierunku

Co to jest IKIGAI?

Słowo IKIGAI pochodzi z Japonii i jest połączeniem słów: „iki” – żyć i „gai” – powód. IKIGAI oznacza „powód do życia”, a szerzej – w kontekście japońskiej filozofii – oznacza właśnie „sens życia”


IKIGAI jest moją ulubioną koncepcją dotyczącą „sposobu na życie”. W bardzo prosty sposób opisuje to, co daje poczucie sensu życia oraz wskazuje na co zwracać szczególną uwagę w procesie odkrywania swojego „powodu istnienia”. 


A ponadto, IKIGAI odnosi się także do życia zawodowego, które pochłania znaczną część naszego czasu, więc jest szczególnie trafna w odniesieniu do współczesnych czasów. Mamy jedno życie, więc to niezwykle ważne, by dokonane wybory nie tworzyły konfliktów pomiędzy naszymi życiowymi wartościami i oczekiwaniami zawodowych sukcesów. IKIGAI pozwala połączyć jedno i drugie.


Japońska sztuka szczęścia – jak mówi się o IKIGAI – czyni człowieka długowiecznym, szczęśliwym i pozwala mu żyć w dostatku. A co jest najważniejsze w życiu w ramach IKIGAI? 


W największym skrócie: „robić to, co się naprawdę kocha i co jest światu (ludziom) potrzebne, robić to dobrze i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie”. Jeśli odkryjesz działanie, które wypełni w Twoim życiu wszystkie te cztery obszary jednocześnie, to odczujesz czym jest spełnienie. 

ikigai mentoring ewa błońska

Mentoring IKIGAI - jak połączyć sens życia z pracą zawodową?

Kiedy w 2018 roku po raz pierwszy usłyszałam o IKIGAI zrozumiałam, że już od 2013 roku – intuicyjne – podążałam w kierunku IKIGAI, chcąc w życiu zawodowym wykonywać to, co przynosiło mi spełnienie. Dziś wiem, że odkrycie odpowiedzi na pytania: "kim jestem?" i "co jest sensem mojego życia?" pomaga w taki sposób poukładać życie zawodowe, by odzwierciedlało ono misję i wartości człowieka, przynosiło ogrom satysfakcji i spełnienia oraz pozwalało funkcjonować w świecie, w którym istnieje pieniądz.


Kiedy już odkryjesz swój sens życia – Twoje IKIGAI, to wierz mi, że przyjdą do Ciebie także odpowiedzi na pytania o Twoje życie zawodowe - co zmienić, a co pozostawić, w jakim kierunku zmierzać, z kim współpracować i jak? Twoja Dusza wskaże Ci sposób na połączenie Twojego sensu istnienia z życiem zawodowym, mając na uwadze Twoje talenty, pasje, a także dary, jakie otrzymasz podążając w życiu "w zgodzie ze sobą". Jeśli chcesz zobaczyć jak moja Dusza "poukładała" do chwili obecnej moje życie zawodowe, to zajrzyj na strony: O mnie, Misja i wartości, a także na wpis blogowy: Po co zmieniać coś, co działa dobrze?

IKIGAI biznes mentoring

Pomagam ludziom, którzy chcą nie tylko odkryć sens życia, ale także uczynić z niego sposób doświadczania życia i źródło przychodów. 


A jeśli już wiesz, co chcesz robić i czujesz, że to jest zgodne z Tobą, to pomogę Ci stworzyć model biznesowy generujący zysk. Doświadczysz czym jest prawdziwa wdzięczność i jak może wpłynąć na wzrost Twoich dochodów. O tym jak i dlaczego warto stworzyć biznes w oparciu o swoje IKIGAI piszę na stronie: Pomysł na biznes z pasją!

Czym jest sens życia według wierzeń starożytnych Egipcjan?

Idea pogłębionego kontaktu ze sobą lub filozofia IKIGAI nie rezonują z Tobą? A może chcesz poszerzyć swoje horyzonty myślowe na drodze odkrywania Twojego sensu życia? 

 

Mam jeszcze inne koncepcje i przetestowane metody, które pomogą Ci odkryć sens istnienia, a przede wszystkim - będą dopasowane do Twojego aktualnego światopoglądu (zestawu przekonań), by Twój racjonalny umysł nie zablokował Ci możliwości odkrycia tego, co jest w życiu naprawdę ważne.

co jest sensem życia jak odnaleźć sens życia piramida ewa błońska

Na ścieżce odkrywania mojego sensu życia eksplorowałam różne kultury i systemy wierzeń. Szczególnie przypadły mi do gustu wierzenia starożytnych Egipcjan o życiu i śmierci.

 

Dzięki poniższej opowieści o sensie życia według starożytnych Egipcjan odkryłam kolejny niezbędny składnik w przepisie na sens życia: RADOŚĆ

..wyobraź sobie, że umierasz i stajesz przed bramami Egipskiego nieba. Możesz przez nie przejść i cieszyć się obecnością w Raju, jeśli odpowiesz "TAK" na dwa pytania:

  • Czy odkryłeś/-aś radość w życiu?

  • Czy Twoje życie przyniosło radość innym?

Otwórz swój umysł na poznanie tego, co sprawi, że wypełnisz się radością - dla siebie i dla innych.

bottom of page