... ...
 

Jak podjąć decyzję i dlaczego od tego zależy Twoja skuteczność w życiu i w biznesie?W Twojej podświadomości ukryte są przekonania, które kierują Twoimi życiowymi i biznesowymi wyborami. Jeżeli nie przyglądasz się im wnikliwie, to nie jesteś w stanie poznać prawdziwych przyczyn Twoich decyzji, a co za tym idzie – nie ocenisz właściwie ich skutków.


Bez współpracy ze swoją podświadomością jesteś sumą swoich uwarunkowań i przypadków, a to nie przybliża Cię do osiągnięcia założonych celów biznesowych. Co to są uwarunkowania? Są to okoliczności, które wystąpiły w Twoim życiu i które miały, mają i będą mieć wpływ na Twoje dalsze życie (podświadomie), o ile nie zostaną przez Ciebie wnikliwie rozważone i w pełni zrozumiane.


Jak wyjść poza swoje uwarunkowania? Potrzebne są dwa elementy – świadomość faktu ich istnienia, którą właśnie nabywasz, i chęć wnikliwego przyjrzenia się temu, co stanowi część Twojej podświadomości i co kieruje Twoim działaniem. Od czego zacząć?


W pracy z podświadomością doskonale sprawdza się dialog sokratejski, a mówiąc prościej: zadawanie pytań i odkrywanie odpowiedzi. Celowo używam słowa „odkrywanie”, bo chodzi o dotarcie do odpowiedzi, które nosisz ze sobą każdego dnia w postaci Twoich przekonań, które budują Twoje codzienne nawyki. Nie masz tych odpowiedzi szukać „na zewnątrz”, czyli w Internecie, w książkach czy w rozmowie z innymi ludźmi, bo te nie przybliżą Cię do zrozumienia samego siebie.


Jeżeli chcesz dokonywać trafnych wyborów, tych życiowych i tych biznesowych, to porozmawiaj sam ze sobą i odkryj co sprawia, że na co dzień nie jest Ci łatwo podjąć decyzję w istotnych sprawach.


Poniżej znajdziesz listę pytań, która pomoże Ci zdiagnozować czy potrzebujesz głębszej refleksji w obszarze decyzji. Sprawdź czy znasz odpowiedzi na te pytania, a potem porównaj je z moimi obserwacjami, jakich dokonałam podczas indywidualnych sesji mentoringowych z przedsiębiorcami lub osobami gotowymi iść w życiu swoją własną ścieżką.


Pytania do Ciebie:

 • Czy zdarzyło Ci się podjąć jakąś decyzję, a potem nie byłeś w stanie wdrożyć jej w życie?

 • Ile razy słyszałeś w swoim życiu denerwujące hasło „odwagi, podejmij decyzję”?

 • Ile razy robiłeś w głowie listę „za i przeciw”, a to i tak nie zbliżyło Cię do dokonania wyboru?

 • Skąd wiesz, że podjąłeś trafną decyzję?

 • Jak często wahasz się i wracasz do analiz, które dotyczą decyzji już przez Ciebie podjętej?

 • Czy zgadasz się ze stwierdzeniem, że brak decyzji też jest jakąś decyzją?

 • Co uniemożliwia nam dokonanie wyboru, czyli jakie są powody paraliżu decyzyjnego?

 • Co znacząco utrudnia nam podjęcie decyzji w rozsądnym terminie?

 • Jak wyjść poza bańkę informacyjną, w której jesteś zamknięty jako posiadacz określonych opinii?

 • Na jakie pytania odpowiadasz sobie przed podjęciem decyzji na etapie analizy?

 • Na jakie pytania szukasz odpowiedzi na poziomie refleksji?

 • Jaka jest różnica między słowami „wybór” a „decyzja”?

 • Dlaczego nie istnieją logiczne decyzje?

 • Co trzeba zrobić i co przemyśleć, by podjąć trafną decyzję?

 • Po co zamienić lęk w ciekawość i jak to zrobić?

 • Po co Ci umiejętność obserwacji swojego własnego umysłu?

 • Jak i po co doskonalić zrozumienie swoich emocji?


Na te i wiele innych pytań dotyczących naszych życiowych i biznesowych wyborów znajdziesz odpowiedzi w przygotowanym przeze mnie e-booku pt. Jak podjąć decyzję i dlaczego od tego zależy Twoja skuteczność w życiu i w biznesie? Możesz go pobrać na stronie: Jak podjąć decyzję? E-book.


E-book zawiera 55 stron moich spostrzeżeń dotyczących procesu podejmowania decyzji, a mówiąc precyzyjnie – procesu wahania, jaki poprzedza każdy dokonany wybór. Znajdziesz w nim także 12 doświadczeń do pracy ze swoją podświadomością, a w nich ponad 30 pytań, które pomogą Ci odkryć Twoje uwarunkowania.


Jeżeli wolisz słuchać podcasty, to wiedz, że e-book jest zapisem 1. odcinka mojego podcastu pt. Umysł szefa i znajdziesz go na platformie YouTube i Spreaker oraz na stronie: Umysł szefa - podcast.


Nie masz czasu czytać e-booka ani odsłuchać 70-minutowego nagrania? Na YouTube oraz w mojej bibliotece video znajdziesz 5 filmików, jakie powstały na podstawie podcastu: Video.


Pozwól mi zostać Twoim przewodnikiem w rozmowie z samym sobą, a Twoje decyzje będą trafne. Pamiętaj, że życiowe i biznesowe wybory są ciągłym wytyczaniem ścieżki, która albo przybliża Cię do stanu wewnętrznego spokoju, odczuwania radości na co dzień i osiągania celów biznesowych albo sprawia, że zatracasz się biegnąc drogami ustalonymi dla nas wszystkich przez współczesną kulturę i nie rozumiesz co sprawia, że dzisiaj Twój biznes nie jest w miejscu, w jakim chciałbyś, by był lub nie jesteś do końca szczęśliwy z życiowymi wyborami, jakich dokonałeś w przeszłości.


Dokonywanie trafnych wyborów jest sztuką, którą można i trzeba doskonalić świadomie.