... ...
top of page

Co daje mentoring biznesowy, Przedsiębiorco?


Artykuł napisałam dla Portalu www.przedsiebiorcawsieci.pl, gdzie pojawiają się moje publikacje o mentoringu i doradztwie biznesowym dla małych firm.W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Jaki jest największy problem 99% Przedsiębiorców?

Co jest przyczyną największego problemu Przedsiębiorców?

Jakie są 3 najważniejsze umiejętności Przedsiębiorcy?

Co daje mentoring biznesowy?

Co jeszcze rozwiniesz dzięki mentoringowi biznesowemu?

W czym pomaga mentor biznesowy?

Jakie są efekty mentoringu biznesowego?

Jakie są efekty mentoringu biznesowego w dłuższym czasie?
Jaki jest największy problem 99% Przedsiębiorców?


Na moje oko mentora biznesowego największym problemem polskich przedsiębiorców jest trudność w przełożeniu pozyskanej teorii na praktykę. Przedsiębiorcy mają głowy pełne informacji i ciągle pozyskują nowe, ale bardzo często nie mogą przełożyć zgromadzonej wiedzy na realne działania w swoim własnym biznesie. Czy ten problem dotyczy także Ciebie?


Wyobraź sobie, że pomiędzy Tobą, Twoją firmą i workiem pełnym wskazówek „jak osiągnąć sukces w biznesie?” istnieje luka – przestrzeń pełna informacji, której na co dzień nie dostrzegasz. A to właśnie tam ukryte są odpowiedzi na pytania „CO robić i JAK?” by Twoja firma przynosiła wysokie dochody, satysfakcję i pozostawiała czas na życie prywatne.


To zupełnie tak, jakby w Twojej układance pełnej wartościowych puzzli brakowało kleju, który połączyłby je wszystkie – Ciebie, Twój biznes i trafne wskazówki biznesowe w stylu: „dobra organizacja czasu pracy”, „delegowanie i skuteczne egzekwowanie zadań” czy „marketing w formie video”.Co jest przyczyną największego problemu Przedsiębiorców?


Nie widzisz tej luki, bo na co dzień kierujesz uwagę w zupełnie inną stronę. Jeśli masz chęci do rozwoju, to odkąd założyłeś firmę koncentrujesz się przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych puzzli, czyli „złotych rad”, które mają pomóc Ci lepiej zorganizować firmę i zwiększyć dochody – czytasz artykuły w Internecie, słuchasz podcastów, kupujesz tańsze i droższe kursy online, uczestniczysz w warsztatach – wszystko po to, by wydobyć z worka porad biznesowych udzielanych przez tych, co „sukces” już osiągnęli, gotowe przepisy na rozwój Twoich pomysłów.


Chcesz złożyć w końcu ten wymarzony obrazek, w którym wszystkie puzzle pasują do siebie i dają Ci satysfakcję z prowadzenia firmy, wielokrotnie wyższe dochody i czas na życie prywatne, ale prawdopodobnie nie masz solidnego kleju – nie przeznaczasz odpowiednio dużo uwagi na obserwację siebie, czyli ukrytych w Twojej podświadomości przekonań, które blokują Cię przed spełnieniem biznesowych marzeń.


Czy to źle, że szukasz u innych sposobu na sukces? Nie. Dobrze, że poszukujesz sprawdzonej wiedzy o tym jak prowadzić firmę, ale spójrzmy prawdzie w oczy – inwestujesz swój czas, a także emocje i pieniądze, a pomimo tego nie masz zadowalających efektów.


Twoja głowa pełna jest sloganów, checklist i szczegółowo rozpisanych procesów o tym „jak skutecznie prowadzić biznes?” – z tą wiedzą prawdopodobnie mógłbyś już wykładać na uczelni wyższej. Naprawdę. Jako mentor i doradca biznesowy obserwuję ten mechanizm od lat – Przedsiębiorcy znają wszystkie podstawowe zasady prowadzenia biznesu. Znają też zaawansowane wskazówki, szczególnie dotyczące branży, w której działają. Ich wiedza jest imponująca, ale jest jeden „mały-duży problem” – piekielnie trudno przekłada się wiedzę na realne działania.Tak definiuję problem 99% Przedsiębiorców:

wiedzą „CO trzeba zrobić”, ale nie wiedzą „JAK to zrobić u siebie”.Jakie są 3 najważniejsze umiejętności Przedsiębiorcy?


Zgromadzona wiedza pozostanie wyłącznie informacją, jeśli nie wdrożysz jej w działanie. Można porównać biznes do wykładów – informacje dostają wszyscy, którzy chcą i zapłacą, ale tylko nieliczni zrobią z niej użytek. Jak być w gronie tych nielicznych?


1. Wdrażanie teorii w praktykę

I tu wyłania się pierwszy – z mojej perspektywy jako mentora i doradcy biznesowego dla małych firm – najważniejszy efekt mentoringu biznesowego: zrozumiesz JAK WDRAŻAĆ z sukcesem każdą trafną radę biznesową do swojego biznesu i będziesz to robił „na stałe”, a nie tylko na chwilę, kiedy jesteś „na fali emocji, że dasz radę”.


2. Wzrost motywacji i determinacji

Dodatkowo, Twoja skuteczność potwierdzona widocznymi efektami zbuduje w Tobie porządne pokłady determinacji do dalszego działania, nawet pomimo niesprzyjających okoliczności. I to jest drugi efekt, jaki osiągniesz w dobrze prowadzonym procesie mentoringowym – odkryjesz skąd tak naprawdę bierze się motywacja i determinacja oraz jak utrzymać obie na wysokim poziomie przez długie lata. W końcu prowadzenie firmy to maraton – siły trzeba rozkładać równomiernie przez cały czas.


3. Dokonywanie trafnych wyborów

Co jeszcze udoskonalisz w sobie dzięki mentoringowi? Umiejętność dokonywania trafnych wyborów. Nie chodzi przecież o wdrożenie wszystkich dobrych rad biznesowych. To nie jest możliwe. Chodzi o trafny wybór z worka dobrych rad biznesowych tylko tych dopasowanych do Ciebie i Twojej firmy, bo tylko takie mają szansę dać Ci efekty, jakich oczekujesz.Co daje mentoring biznesowy?


Mentoring biznesowy pomaga doskonalić trzy najważniejsze dla każdego Przedsiębiorcy umiejętności: utrzymanie determinacji długoterminowo, trafny wybór wskazówek biznesowych i ich skuteczne wdrożenie do swojego biznesu na stałe. Brzmi to całkiem prosto i jest trudne, jednocześnie.

Jako mentor i doradca biznesowy każdego dnia obserwuję na indywidualnych sesjach mentoringowych, że to właśnie te trzy umiejętności najczęściej stanowią „PROBLEM” dla Przedsiębiorców. I dlatego na te obszary kładę największy nacisk w procesie rozwoju poprzez mentoring, bo to jest solidny klej do połączenia biznesowych puzzli każdego Przedsiębiorcy.


Ważna, bo często mylona kwestia – brak tych trzech kluczowych umiejętności nie jest źródłem problemów. Brak tych umiejętności to „tylko i aż” konsekwencja braku innyc