... ...
top of page

Kto to jest człowiek świadomy?

„Świadomy, świadomość, świadomie” – na co dzień nasze umysły odmieniają te słowa przez wszystkie przypadki, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co to właściwie znaczy – być świadomym człowiekiem?Człowiek świadomy potrafi obserwować swój umysł – swoje myśli i emocje. Zna swoje uwarunkowania, czyli rozumie jakie myśli kierują jego działaniem i dlaczego tak jest, rozumie jak został zaprogramowany. Na co dzień działa zgodnie ze swoimi nawykami, które potrafi świadomie zmieniać, jeżeli odkryje, że jakiś nawyk, będący wynikiem istniejącego w jego głowie przekonania, jest dla niego szkodliwy.


Człowiek świadomy rozumie, że najważniejsze co posiada w tej rzeczywistości to ciało, więc dba o zdrowie fizyczne i psychiczne. Potrafi odpoczywać, bo ma właściwą definicję odpoczynku, jakże inną od tej, którą zdefiniowała obecna kultura.


Człowiek świadomy odróżnia kiedy jest w stanie wewnętrznego spokoju, a kiedy jest pod wpływem emocji, bo rozumie skąd biorą się jego emocje. Potrafi je neutralizować przez zmianę przekonań lub uwolnić przez świadome przeżywanie. Człowiek świadomy odkrył, że wszystko, co go otacza ma na niego wpływ, o ile wnikliwie się temu nie przyjrzy, więc przygląda się sobie i światu z ogromną uważnością, w poszukiwaniu prawdziwego siebie w tym świecie pełnym schematów narzuconych mu przez innych ludzi.


Człowiek świadomy chodzi we własnych butach, w ubraniu uszytym przeze siebie samego na swoją własną miarę. I choć nie jest to garnitur od znanego projektanta, to leży idealnie, bo nie krępuje swobody ruchu na drodze w kierunku do odkrycia tego, co stanowi, nie tylko życiową pasję, ale przede wszystkim indywidualną misję, czyli w poszukiwaniu tego, co nada jego życiu prawdziwy sens.


Człowiek świadomy doskonale zna stan „bez myśli” i rozumie co i jak czerpać dla siebie z obecności w tym stanie. Wie, że kiedy opuszcza stan spokoju, to wkracza w stan umysłu, gdzie zachowuje się tak jak podpowiada mu jego podświadomość. I dlatego na co dzień z ogromną wnikliwością przygląda się temu, co kryje się w zakamarkach jego podświadomości, by wyjąć to, co jest nieprawdziwe i zamienić na swoje własne prawdy życiowe, zweryfikowane doświadczeniem.Człowiek świadomy, kiedy jest swoim umysłem, to może być bardzo różnym człowiekiem.... jeden będzie wyjątkowo skuteczny, konsekwentny i zaplanowany, bo właśnie takie cechy nabył w toku całego swojego dotychczasowego życia. I ta świadomość będzie temu człowiekowi wskazywać, że to właśnie ta skuteczność, konsekwencja i zaplanowanie blokują mu dotarcie do prawdy, która rodzi się ze zrozumienia tego „kim jestem”, a nie z pewności własnego ego, że „skoro jestem skuteczny i mam wyniki, to wszystko jest w porządku”.


Taki człowiek, zmierzając w stronę uświadomienia, będzie odkrywał wiele gorzkich prawd, które z czasem osłodzą mu życie. Jakich? Na przykład taką, że satysfakcja z działania jest jak narkotyk – pcha do podejmowania kolejnych wyzwań, ale wcale nie przybliża do zgłębiania swojej świadomości, ani do równowagi, ani do życiowego spełnienia, bo jeśli człowiek wykorzystuje swoją skuteczność głównie do tego, by pracować jeszcze efektywnej, to zacieśnia wokół swojej szyi niewidzialną pętlę, która tworzy mu przed oczami iluzję bycia świadomym człowiekiem... inny człowiek świadomy, kiedy jest swoim umysłem, będzie mało skuteczny, chaotyczny i trudno mu będzie uczyć się nowych rzeczy, bo właśnie takie cechy nabył w toku całego swojego dotychczasowego życia. I ta rosnąca w nim świadomość będzie mu wskazywać, że to między innymi przez brak umiejętności utrzymania się w ryzach determinacji nie może z łatwością wprowadzać zmian i realizować swoich życiowych planów. Taki człowiek, zmierzając w stronę uświadomienia będzie odkrywał co blokuje go przed doskonaleniem w sobie umiejętności trwałej zmiany swoich nawyków i co zrobić, by z pełną odpowiedzialnością za swoje życie przybliżyć się do równowagi i do życiowego spełnienia... a jeszcze inny człowiek świadomy, kiedy jest swoim umysłem, to przez to ile książek o rozwoju i świadomości przeczytał, będzie żył wyobrażeniem, że „wszystko już wie”, że jest świadomy, idzie właściwą ścieżką, bez względu na to czy jest skuteczny w życiu czy jednak nie, bo tak bardzo jego umysł pragnął świadomości, że zamiast zwrócić się w stronę odczuwania czym świadomość jest, poszedł w stronę nabywania informacji o tym jak ją zdobyć i się po drodze sobą samym zachłysnął.

Taki człowiek, idąc w kierunku prawdziwej świadomości będzie odkrywał kłamstwa, którymi nakarmił go jego własny umysł. I choć będzie to ścieżka pełna kamieni, to w końcu zrozumie, gdzie jest równowaga i jak daleko jej od tych pięknych książkowych idei.Jaki jesteś? Jaki jest Twój umysł?


Skuteczny i z wynikami?


Nieskuteczny i z problemami?


Świadomy, bo o świadomości czyta?


Jako ludzie jesteśmy różni, bo mamy różne umysły, ale świadomość jest jedna. Każdy z nas, by dotrzeć do prawdy o sobie potrzebuje:


… zrozumieć JAKI ma umysł,

… skutecznie wprowadzać w życie ZMIANY.Co będzie wynikiem wzrostu Twojej świadomości? Będziesz potrafił bardzo trafnie diagnozować samego siebie, dzięki temu zrozumiesz jaki masz umysł. Rozwiniesz osobistą skuteczność, a dzięki temu będziesz skutecznie wprowadzać w życie trwałe zmiany.Te dwie umiejętności – trafna diagnoza siebie i skuteczność w działaniu – pozwolą Ci żyć dokładnie tak, jak chcesz, a nie tak, jak zostałeś zaprogramowany. To właśnie świadomość tego jaki jesteś, jak myślisz, co czujesz, jak działasz i dlaczego właśnie tak, pozwoli Ci określić właściwy kierunek zmian i zapewni motywację i determinację, jakiej do tej pory nie doświadczyłeś.Zapraszam Cię do świata ludzi rozwijających się dzięki refleksji – świata bardzo różnych ludzi, których łączy jedno – w pewnym momencie swojego życia zapragnęli odkryć prawdę o sobie, a to doprowadziło ich do wejścia na ścieżkę życiowej mądrości, która przynosi to, co liczni obiecują, a nieliczni osiągają – stan wewnętrznej równowagi, spokój ducha, spełnienie, radość, miłość i sens.
Jeśli czujesz, że jesteś już gotów pogłębić swoją świadomość, by podążać w życiu swoją własną ścieżką, to zajrzyj tutaj – być może program rozwoju świadomości jest dla Ciebie.