... ...
top of page

Wywiad z Ewą Błońską – ekspertem nowego cyklu o zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu


Miło mi poinformować, że od stycznia 2020 roku zostałam ekspertem "Dookoła Pracy" - największego w sieci blogu o rynku pracy, talentach i życiu w zgodzie ze swoimi wartościami. Będę tam publikować artykuły o tym:


Jak założyć i prowadzić własny biznes?


Cykl ten rozpoczyna wywiad, jaki przeprowadzili ze mną Klaudia i Łukasz Jarych - właściciele portalu, których poznałam podczas zorganizowanego przeze mnie spotkania networkingowego - LinkedIn Local Wrocław. Dziękuję Klaudii i Łukaszowi za inspirujące pytania, które zadali mi podczas naszego spotkania. Cały wywiad możesz przeczytać w serwisie www.dookołapracy.pl klikając TUTAJ.


[aktualizacja: 2023-01-22]


Znajdziesz w nim m.in. odpowiedzi na pytania:

Przerwa w karierze zawodowej - co daje?

Z etatu na własny biznes - skąd motywacja?

Kto to jest przedsiębiorca?Wywiad z Ewą Błońską - ekspertem nowego cyklu o zakładaniu i prowdzeniu własnego biznesu


3 lata – tyle trwała przerwa w karierze zawodowej Ewy Błońskiej. I nie był to czas stracony. Wręcz przeciwnie. Wtedy właśnie, w pełni skupiła się na odpowiedzi na pytanie: jaką ścieżką chce w życiu podążać, by być spełnionym człowiekiem. Postawiła na samorozwój i otworzyła własną firmę. W pasjonującej rozmowie opowiada nam o swojej drodze, a ta rozmowa to dopiero początek. Ruszamy bowiem z nowym cyklem, w którym Ewa odpowiadać będzie na kluczowe pytania dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej. Tym zajmuje się na co dzień pomagając w zakładaniu własnych biznesów. Nie możemy się już doczekać! A Wy?


1. Mając 30 sekund, aby zaciekawić rozmówcę i powiedzieć kim tak naprawdę jest Ewa Błońska, to co byś powiedziała?

„Nie gubi Cię to, czego nie wiesz. Gubi Cię to, czego jesteś pewien, a co okazuje się być nieprawdą”. Cześć, nazywam się Ewa Błońska i przytoczone przed chwilą słowa Marka Twaina powtarzam ludziom, którzy są gotowi na głęboki rozwój wewnętrzny i zmiany w życiu zawodowym. Jestem doradcą biznesowym i life mentorem. Pomogę Ci stworzyć i rozwinąć biznes, a wcześniej – odróżniać wyobrażenia od rzeczywistości. Pogadamy?


– wypowiadam te słowa w 28 sekund, a potem słyszę – dzyń, dzyń – sygnalizujące zakończenie czasu przeznaczonego na wypowiedź na każdym spotkaniu networkingowym. To bardzo ważne posiadać przygotowane i przećwiczone przed lustrem intro osobiste, tzw. elevator pitch, bo kiedy oczy i uszy uczestników spotkania skierowane są właśnie na Ciebie, nie ma czasu na zastanawianie się co i jak powiedzieć. Takich intro mam kilkanaście i wybieram właściwe po szybkiej analizie uczestników spotkania, by przedstawić ten zakres mojej działalności, który ma szansę ich zainteresować. Ten powyższy elevator pitch skierowany jest do czytelników Waszego serwisu 😉Przerwa w karierze zawodowej - co daje?

2. Trzy lata – tyle trwała przerwa w Twojej zawodowej karierze. Dlaczego zdecydowałaś się na taki ruch?

Miałam 27 lat i zrealizowałam postawione sobie kilka lat wcześniej cele zawodowe – byłam dyrektorem zarządzającym departamentem sprzedaży w spółce akcyjnej, doświadczyłam 5-cyfrowych comiesięcznych wynagrodzeń, jeździłam służbowymi autami klasy D, a w mojej szafie pod kilkunastoma pięknymi garsonkami stały szpilki z czerwoną podeszwą. Tylko tyle i aż tyle. Osiągnęłam w ciągu 8 lat pracy to, co zaplanowałam sobie zrealizować do 40-tki. I pojawiła się we mnie wielka pustka i mnóstwo pytań, na które wcześniej nie szukałam odpowiedzi, bo biegłam za wyobrażeniami stworzonymi w mojej głowie przez współczesny świat.


Więc kiedy w ciągu 4 miesięcy pracy po raz trzeci zmienił mi się bezpośredni przełożony i wiedziałam, że w tej firmie nie zagrzeję dłużej miejsca, mój partner powiedział: Ewa, rzuć tę robotę, odpocznij, przemyśl co dalej”. I choć mój umysł wymyślał tysiące powodów, dla których jednak nie powinnam, wewnętrznie chciałam to zrobić. Położyłam wypowiedzenie i .. uratowałam sobie życie 😉


3. Wiele osób obawia się, że przerwa w karierze zawodowej może negatywnie rzutować na ich dalsza drogę zawodową i znalezienie pracy. Często ukrywają ten fakt. Czy te obawy są słuszne? Ty, otwarcie mówisz o tej przerwie…

W swoim CV warto pokazywać prawdę, bo mądry szef to doceni, a przecież takiego chcemy mieć 😉 Mówię otwarcie o tej przerwie i często przewrotnie – podkreślam, że był to najbardziej płodny okres w moim życiu zawodowym z uwagi na to, co robiłam i czego nie robiłam.


4. Na Twoim profilu Linkedin widzimy, że czas przerwy zawodowej wykorzystałaś na rozwój osobisty? Czy możesz opowiedzieć coś więcej na ten temat? Jak wpłynęła na Ciebie ta przerwa?

Wyobraź sobie, że średnio 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, czyli 168 godzin w miesiącu przez 3 lata przeznaczasz na obserwację siebie, czyli swoich własnych myśli i działania, a także na analizę otaczającej rzeczywistości. Trudno podsumować wszystko, co zrozumiałam w tym czasie i czego doświadczyłam. Jednak to, co jest dzisiaj najważniejsze to fakt, że stałam się ekspertem od ludzkiego umysłu i mechanizmów, które niezauważone w biegu codziennych zadań, sterują naszym życiem. Zrozumiałam, czym jest determinizm ekonomiczny, słynne słowa Marksa, że „byt określa świadomość” i jak słowa budują nam rzeczywistość. Owszem budują, dopóki nie zrozumiemy, że może być odwrotnie jak tylko nauczymy się obserwacji, która pozwala odróżniać wyobrażenia od rzeczywistości.


Nie filozofując zbytnio – miałam czas nabrać do wszystkiego dystansu, wyciągnąć wnioski z podejmowanych decyzji i zainteresować się wszystkim, co ludzkie – od zdrowia i tradycyjnej medycyny chińskiej, przez fizykę kwantową i nowe technologie, po trendy społeczno-ekonomiczno-kulturowe. Kupiłam sobie czas. Czas, który poświęciłam sobie, co zaowocowało tym, że dzisiaj pomagam innym. Rozumiem co robię i dlaczego to robię. Moją wewnętrzną misją jest zwracanie ludziom wolności, uwalnianie ich prawdziwego potencjału.Z etatu na własny biznes - skąd motywacja?


5. Przed założeniem własnej działalności zawodowej, przez prawie 7 lat pracowałaś na etacie zajmując się głównie sprzedażą. Co było bodźcem do zmiany i przejścia na swoje?

Dostrzeżenie pustki w osiągniętym sukcesie rozumianym jako spełnienie swoich oczekiwań, które – bądź co bądź – wtłoczył we mnie współczesny świat. I dalej, zrozumienie czym jest sens życia i co jest jedyną prawdziwą wartością, której nie można odzyskać. To czas – znacznie bardziej wartościowy niż pieniądze, które dostajemy za niego przelewem „do dziesiątego”. I słowa, które rzuciłam podczas rozmowy z ostatnim szefem (pozdrawiam Cię serdecznie, Krzysztofie!): „Nie, nic nie możesz już dla mnie zrobić. Jestem wolnym i szczęśliwym człowiekiem”. Uśmialiśmy się wtedy oboje 😉 A prawdziwe znaczenie tych słów zrozumiałam nieco później.


6. Zajmowałaś wówczas wysokie stanowiska managerskie, zarządzałaś całymi departamentami. To ogromne wyzwanie, ale też satysfakcja. Nie obawiałaś się, że zakładając własną firmę zaczynasz całkowicie od początku?

Nigdy nie zaczynamy od początku. Bagaż doświadczeń i wniosków zostaje, zgodnie z treścią jednego z fruwających po Internecie memów, że „co się zobaczy, to się nie odzobaczy” 😉 I o to chodzi. Nabywamy doświadczenia w różnych miejscach, by w pewnym momencie podjąć decyzję: „chcę doświadczyć czegoś więcej, zostać kapitanem swojego statku, wypłynąć na szerokie wody i zmierzyć się z morskimi falami”.


7. Co było największym wyzwaniem w początkowej fazie działalności?

Brak jakichkolwiek relacji biznesowych pozwalających „zaczepić się na początek”, bo zdecydowałam się prowadzić działalność w zupełnie innym obsza