... ...
top of page

Jak zorganizować networking? Inspiracje z LinkedIn Local Wrocław


W tym artykule:

Czym są niezwykle rzadkie zdarzenia?

Czy networking zawsze musi być "biznesowy"?

Jak zorganizować wartościowy networking?

Strategia na dobry networking, biznes i życie
Inspiracja do LinkedIn Local Wrocław


Kiedy ponad rok temu przypadkiem trafiłam na LinkedIn na artykuł Jacka Santorskiego o niezwykle rzadkich zdarzeniach, będący wywiadem z prof. Andrzejem Nowakiem (psychologiem społecznym, profesorem UW, SWPS i Florida Atrantic University), nie myślałam, że poza kilkoma inspiracjami i głębokim zrozumieniem przedstawionych tam wniosków, będę miała okazję przenieść sens tego artykułu na grunt networkingu w przestrzeni biznesowej.


O co chodziło? Każdemu polecam przeczytać wspomniany tekst (kliknij TUTAJ), ale dla porządku przedstawię poniżej to, co było dla mnie najistotniejsze i co wpłynęło na kształt pierwszych trzech edycji LinkedIn Local, które razem z Arturem Trzebińskim organizowaliśmy we Wrocławiu.Czym są niezwykle rzadkie zdarzenia?


Prof. Andrzej Nowak stworzył wystawę w Centrum Sztuki Współczesnej na temat niezwykle rzadkich zdarzeń. Na pytanie Jacka Santorskiego o tę wystawę odpowiedział: „to była próba znalezienia przejścia między sztuką i nauką. Chodzi o to, że właściwie cała nauka jest oparta na statystyce. Z kolei cała statystyka opiera się w gruncie rzeczy na miarach tendencji centralnych, to znaczy na rzeczach, które są typowe, często spotykane, przeciętne, średnie. Natomiast jeśli przyjrzymy się temu, co dzieje się w naszym życiu, to naprawdę ważne rzeczy wynikają często z niezwykle rzadkich zdarzeń. Nawet w nauce o złożoności pokazano, że im rzadsze zdarzenie, tym potencjalnie ma większe konsekwencje.”


Już po pierwszych kilku zdaniach tego wywiadu wiedziałam, że trafiłam na dobry tekst, bo zarówno w życiu, jak i w biznesie, w znaczącym stopniu dopuszczam do zaistnienia sytuacji, które z punktu widzenia osób przywiązanych do teorii naukowych i danych statystycznych, mogą być oceniane jako bezcelowe i nieefektywne.


I czytałam dalej wywiad z prof. Nowakiem, którego słowa rezonowały z moim sposobem postrzegania rzeczywistości: „każdy z nas, jeśli przyjrzy się swojemu życiu, temu, co się w nim ważnego zdarzyło, to najczęściej dojdzie do wniosku, że to był zbieg totalnie nieprawdopodobnych okoliczności. A to bardzo zmienia perspektywę widzenia […] bo wiele rzeczy się dzieje nie dlatego, że ktoś je zaplanuje […]. Dzieje się dlatego, że dano im szansę, żeby się zdarzyły. Nie przeszkadzano.”Czy networking zawsze musi być "biznesowy"?


No właśnie. Moja historia biznesowa dobitnie pokazuje, że im więcej człowiek ma celów i jasno zdefiniowanych w kalendarzu zadań do wykonania, tym mniej pozostaje miejsca na zaistnienie w życiu historii naprawdę niezwykłych, które wspomina się latami lub opowiada wnukom. A im bardziej człowiek koncentruje się na poznawaniu ludzi z określonego środowiska biznesowego, celem rozwinięcia swojej sieci kontaktów, tym bardziej zawęża sobie pole widzenia i jednocześnie wpada w pułapkę własnych wyobrażeń w stylu „wszyscy działają podobnie do mnie, więc na pewno działam we właściwy sposób”.


I kiedy po latach działania w ten właśnie sposób (jako pracownik, manager, a potem dyrektor) zrobiłam sobie 3-letnią przerwę na rozwój osobisty, to postanowiłam – już jako przedsiębiorca – uzmysławiać ludziom, że celowe działanie, choć ma jasno określony cel, to nie zawsze ma głęboki sens, i że warto spotykać w życiu ludzi z różnych środowisk, by móc wejść w relacje nieoparte o chęć ich spieniężenia (w ten czy w inny sposób), a wyłącznie celem poszerzenia swoich horyzontów myślowych poprzez możliwość dostrzeżenia innych perspektyw i sposobów na życie ludzi spoza wypracowanego wcześniej, zwykle dość jednolitego, otoczenia biznesowego.


I takie właśnie były trzy pierwsze (i jednocześnie ostatnie dla mnie w roli organizatora) edycje LinkedIn Local Wrocław. Stworzyliśmy z Arturem przestrzeń, w której różni ludzie mogli poznać swoje historie życiowe, w kontekście rozmów o wartościach, jakimi kierują się w życiu. Chcieliśmy, by z naszych wrocławskich LinkedInowych spotkań ludzie wychodzili zainspirowani, przepełnieni prawdziwymi emocjami i z przeświadczeniem, że nie zawsze w biznesie chodzi o to, by „robić biznes”. I mam wewnętrzne przekonanie (poparte obserwacjami, niejedną rozmową z uczestnikami i wynikami ankiet), że tak właśnie było.Jak zorganizować wartościowy networking?


Kuchnia LinkedIn Local Wrocław


Planując realizację pierwszego (11.2018), a potem kolejnych dwóch spotkań (02.2019 i 05.2019), wiedzieliśmy, że chcemy im nadać motyw przewodni, by na każdym spotkaniu zgłębić jeden ważny temat. Wybraliśmy trzy wartości – bliskość, zaufanie i rozwój – bo te niejako zabiera nam świat oparty na kontaktach wirtualnych. Zaprosiliśmy Michała Kanarkiewicza i prelegentów z lokalnej społeczności, którzy znając motyw przewodni spotkania, swoim głosem inspiracji tworzyli tło dla zorganizowanego później networkingu. A ten był niezwykły.


Naprawdę różni ludzie – pracujący i nieaktywni zawodowo, pracownicy i przedsiębiorcy, początkujący i doświadczeni biznesowo, z korporacji i z małych prywatnych firm, z firm produkcyjnych i z urzędów miejskich, z działów sprzedaży i z księgowości, z Wrocławia i spoza „miasta spotkań”, narodowości polskiej i obcej, kobiety i mężczyźni, ludzie, którzy na networkingu byli po raz pierwszy i tacy, którzy są od niego uzależnieni).


Różni ludzie, acz wszyscy niezwykle otwarci, spotkali się, by przypomnieć sobie jak to jest poznać zupełnie nowe osoby, bez wcześniejszego sprawdzenia w Internecie kim są, jak to jest wygłosić swoje przekonania i widzieć w tej samej chwili emocje malujące się na twarzy drugiego człowieka, jak to jest porozmawiać z innym człowiekiem o wartościach w życiu i biznesie w tym samym momencie. Bez wizerunku, bez zbędnych etykietek.


W pięknych przestrzeniach wrocławskiego Business Link oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant mogliśmy zadać niełatwe pytania i posłuchać naprędce, acz z refleksją formułowanych odpowiedzi, które stawały się źródłem inspiracji i wielu wzruszeń w kontynuowanych, kuluarowych rozmowach. A dlaczego? Bo całkiem nieźle zaplanowaliśmy Wasze spotkania przy networkingowych stolikach ;)


Na pierwszej edycji dokładnie oznaczyłam „kto z kim” usiądzie przy pierwszej sesji networkingowej. Zadbałam o to, by przy każdym stoliku byli ludzie w różnym wieku, o różnych doświadczeniach życiowych i biznesowych, by odpowiedzi każdego z uczestników na to samo pytanie wybrzmiały w kontekście różnych życiowych perspektyw.Na drugiej edycji postawiłam na „kontrolowany przypadek”, czyli losowanie miejsca przy stoliku ze szklanej kuli.
Na trzeciej edycji, kiedy część z Was przyszła na LinkedIn Local Wrocław po raz kolejny, mogliście sami wybrać miejsca networkingowe, a zaplanowany był tylko sposób zmiany stolików.
Całość miała jeden cel: umożliwić zaistnienie w Waszym życiu niezwykle rzadkich zdarzeń pop