... ...
top of page

Jak poprawić koncentrację? Sposób na efektywną pracę umysłu


ewa błońska - program mentoringowy - poprawa koncentracji

Z tego artykułu dowiesz się: Co to jest koncentracja? Co to jest rozproszenie? Co negatywnie wpływa na koncentrację? Jak ćwiczyć koncentrację? Co ma wspólnego behawiorysta psów z umiejętnością skutecznej koncentracji?


Koncentracja a rozproszenie

Co to jest koncentracja?

Sposób na efektywną pracę umysłu

Ćwiczenia na koncentrację!Koncentracja a rozproszenie


Ile razy próbowałeś dokończyć zadanie, ale Twój umysł odmawiał Ci posłuszeństwa? Ile razy, zamiast skupić się na tej jednej, ważnej dla Ciebie kwestii, w Twojej głowie fruwały setki innych myśli, których nie byłeś w stanie z niej usunąć? Ile razy marzyłeś o magicznej pigułce, która w 10 minut stawia Twój mózg w stan najwyższej gotowości? Ja – tysiące razy, zanim odkryłam odpowiedź na pytanie:


Jak poprawić koncentrację?


A zaczęło się od uzmysłowienia sobie czym naprawdę jest koncentracja. ‘To proste’ – odpowiesz – ‘koncentracja to umiejętność skupienia się na czymś’. OK, zgadzam się, ale co to tak naprawdę znaczy i jakie to ma znaczenie dla poprawy Twojej umiejętności koncentracji?


W pewnym momencie mojej drogi rozwoju osobistego zdałam sobie sprawę, że nasz umysł ma taką niezwykłą właściwość, że nie dostrzega tego, co nie jest przez nas świadomie nazwane.


Oczywiście, nasza podświadomość koduje wszystkie bodźce, które odbieramy za pomocą zmysłów, ale póki nie zaczniesz świadomym umysłem nazywać tego, co widzisz lub to, co ma się za chwilę wydarzyć, to nie masz realnego wpływu na swoje działanie. Póki nie nazywasz swojej rzeczywistości, to kieruje Tobą to, co w przeszłości „wpadło” do Twojej podświadomości – czy tego chciałeś czy nie.


I tak samo wpadła do Twojej podświadomości ta powszechnie używana definicja koncentracji mówiąca tyle, że jest to umiejętność skupienia się na czymś. Ale skupienia czego? I jak to skupienie się odbywa? I co jest, kiedy tego skupienia nie ma? No właśnie – to ostatnie pytanie można by zadać także w ten sposób:


Co wpływa negatywnie na koncentrację?


Weź dwa głębokie oddechy. Niech do Twojego świadomego umysłu dotrze informacja, że to, co do tej pory wiedziałeś o koncentracji, było wynikiem „wrzucenia” do Twojej podświadomości powszechnie funkcjonującej definicji, która w żaden sposób nie pomagała Ci zrozumieć jak skutecznie poprawić koncentrację.


Pierwszy krok do zmiany czegokolwiek? Uzmysłowienie sobie, że jesteś w błędzie lub do tej pory nie przeznaczyłeś czasu na rozważenie czegoś w sposób świadomy. Właśnie zrobiłeś pierwszy – milowy krok do poprawy swojej umiejętności koncentracji. Idźmy dalej.Co to jest koncentracja?


Kiedy dotarło do mnie, że koncentracja, czyli „skupienie się” tak naprawdę oznacza „ześrodkowanie całej mojej energii w wybranym przeze mnie kierunku”, mój umysł zaczął inaczej – efektywniej pracować. Zrozumiałam, że moja uwaga jest moją energią, którą przeznaczam na coś, co staje się przedmiotem mojej koncentracji.


Idąc jeszcze głębiej – w momencie robienia czegoś, co wybrałam, że chcę robić – cała ja – staję się tym, na czym się koncentruję i nie ma wtedy miejsca na odbiór innych bodźców zewnętrznych. Mój umysł myśli tylko o tym, co wybrałam, tak jakbym była tym, na czym się koncentruję. W skrócie: tak bardzo "przyklejam się" do tego, na czym się koncentruję, że świat wokół mnie na czas koncentracji "nie istnieje".


Jak to, co opisałam, ogarnąć logicznym umysłem i wdrożyć w życie? Za pomocą drugiego kroku do zmiany czegokolwiekświadomie i na głos wyraź intencję na co chcesz skierować całą swoją uwagę, np. ‘Teraz piszę artykuł o koncentracji – na tym koncentruję całą energię mojego umysłu’.


Wyobraź sobie, że jesteś jak balon pełen gorącego powietrza, który nie ma właściciela. Balon może się unieść, ma do tego potrzebną energię, ale potrzebuje kogoś, kto nada mu kierunek. W naszym ciele organem, który nadaje kierunek płynącej w ciele energii jest nasz mózg – to on decyduje, czy więcej energii idzie do płuc, bo akurat są osłabione atakiem wirusów, czy prześle więcej energii do serca, które ma szybciej tłoczyć krew, bo akurat biegasz.


W pierwszej sytuacji „energią” wysłaną do płuc będzie odpowiednia forma leukocytów, a w drugiej – cząsteczki tlenu, które zasilą komórki Twojego ciała. Mózg jest szefem, który kieruje energią tak, by Twoje ciało w każdym momencie utrzymywało równowagę.


A Ty? Ty jesteś szefem swojego umysłu, więc to od Ciebie zależy na co w danym momencie zużyjesz energię w postaci koncentracji. W ten sposób „prosisz” mózg o zasób energii, któremu celowo nadajesz kierunek, bo tą energią „zasilasz” przedmiot koncentracji. Nie? Nie kierujesz swoim umysłem? Przez większą część dnia jesteś rozproszony?Wróćmy do milowego kroku pierwszego – zdaj sobie sprawę, że do tej pory trudno Ci było pozostać w skupieniu. Posiadając w podświadomości niepełną lub niewłaściwą definicję koncentracji, nie miałeś szansy przejść do kroku drugiego. A krok drugi to: wyrażenie intencji – świadome kierowanie swoim umysłem w taki sposób, by całą dostępną dla umysłu energię przeznaczać na to, na co w danej chwili chcesz. Jednak sama intencja nie wystarczy, potrzebne jest Twoje działanie.szczeniak bigla

Spróbuj. Na początku nie będzie to proste, bo jeśli do tej pory nie kierowałeś swoim umysłem, to tak jakbyś miał w głowie wyjątkowo niesfornego małego szczeniaka – Twój umysł ciekawi wszystko, co jest wokół niego, nie patrzy gdzie sika i nie słucha jak pan mówi: ‘siad!’ – a to właśnie negatywnie wpływa na koncentrację: nawyk Twojego umysłu do interesowania się wszystkim naraz.Piszę ‘nawyk’, bo – jako „dorosły pies” – Twój umysł przez lata „robił, co chciał”, więc i teraz to robi. I tym jest właśnie rozproszenie, czyli nieuświadomione przeznaczanie energii udostępnionej przez mózg Twojemu umysłowi na więcej niż jeden przedmiot obserwacji.