... ...
 

Rozwój dzięki refleksji.

ewa błońska logo mentoring wrocław

FAQ - sesje mentoringowe

ewa błońska mentor doradca biznesowy blo

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące sesji mentoringowych. Odpowiedzi na pytania o mentoring (co to jest mentoring, czym różni się mentoring od coachingu i tutoringu, itp.) – przedstawiam na stronie FAQ – co to jest mentoring.

Jak wygląda pojedyncza sesja mentoringowa?

Podczas sesji rozmawiamy i wykonujemy działania, które pozwalają Ci zrozumieć sens tego, o czym mówimy. Rozważania prowadzimy wnikliwie, o wszystkich kwestiach mówimy konkretnie i prostym językiem. Doskonalimy się w sztuce swobodnego przechodzenia „od ogółu do szczegółu i od szczegółu do ogółu”.

Na początku każdej sesji omawiamy Twoje spostrzeżenia dotyczące tego, o czym rozmawialiśmy poprzednio, potem poruszamy kwestie, które Ty chcesz omówić, następnie ja przedstawiam Ci kolejne elementy w rozumieniu siebie i otaczającej rzeczywistości, a na koniec robimy krótkie podsumowanie tego, co ma być przedmiotem Twoich obserwacji i refleksji do czasu kolejnego spotkania.

Przez cały czas uważnie obserwuję Twój umysł, czyli to „co i jak mówisz”. Na tej podstawie analizuję sposób funkcjonowania Twojego umysłu i pomagam Ci odkryć, a następnie zrozumieć Twoje uwarunkowania, które podświadomie kierują Twoim działaniem. Przez „uwarunkowania” rozumiem wszystkie okoliczności, które wystąpiły w Twoim życiu i które miały, mają i będą mieć na Ciebie wpływ, jeżeli ich prawdziwie nie zrozumiesz. Dzięki temu znacząco pogłębiasz swoją świadomość.

Co jest elementem sesji mentoringowej?

Proces rozwoju dzięki refleksji, a także odkrycie sensu życia wymaga ogromnej czujności i elastyczności, dlatego nie można go zamknąć w ramy konkretnej metody. Kluczem w naszej relacji jest to, że masz otrzymać ode mnie dokładnie to, czego potrzebujesz do dalszego rozwoju, więc czasami będzie to terapia, innym razem coaching lub doradztwo zawodowe, a przede wszystkim – mentoring, podczas którego otrzymujesz konkretne informacje o sobie i o otaczającym Cię świecie oraz sposoby przekucia tych informacji na działanie.

Niekiedy odczuwasz, że zadaję Ci "zagadki", na które odpowiedź masz znaleźć w sobie przy pomocy światła, jakie rzucam na zadane pytanie i obszar, w jakim będziesz poszukiwał odpowiedzi.

Czy sesje life mentoringowe i mentoring ad hoc wyglądają tak samo?

Sposób przeprowadzenia pojedynczej sesji oraz jej elementy są bardzo podobne, jednak z uwagi na inny cel tych sesji – inny będzie zakres (przedmiot) naszych obserwacji. Celem life mentoringu jest przywrócenie równowagi, ustalenie dalszego kierunku Twojego rozwoju i odkrycie przez Ciebie sensu życia – będziemy przyglądać się każdemu obszarowi Twojego życia z lotu ptaka.

Mentoring ad hoc to spotkania, na których rozwiążesz określony problem, więc zawęzimy pole widzenia. Wykorzystamy te elementy life mentoringu, które pomogą Ci odkryć właściwe odpowiedzi w tej konkretnej sytuacji.

Ile trwa jedna sesja mentoringowa?

Każdy człowiek ma inny sposób i szybkość przyswajania informacji, a przede wszystkim – osiągania stanu rozluźnienia prowadzącego do refleksji, dlatego sesje mentoringowe mogą trwać od 60 do 150 minut.

Długość trwania sesji zależy od Ciebie. Swoją decyzję przekazujesz mi w momencie rezerwowania terminu. Po kilku spotkaniach będziesz wiedzieć jaka długość sesji jest dla Ciebie optymalna.

Jak często odbywają się sesje mentoringowe?

Sesje dotyczące rozwiązania konkretnego problemu (mentoring ad hoc) mogą odbywać się z dowolną częstotliwością, jednak nie częściej niż co 3 dni. Sesje life mentoringowe odbywają się nie częściej niż raz na dwa tygodnie i nie rzadziej niż raz na trzy tygodnie. Taki okres czasu pomiędzy sesjami pozwala Ci przemyśleć treści omawiane podczas sesji i wprowadzić je na poziom rozumienia, byś mógł wprowadzić zmiany w swoim życiu. Jeżeli połączysz life mentoring i mentoring ad hoc możemy spotykać się częściej niż raz na 2 tygodnie. Czasami zwiększenie intensywności spotkań na początku relacji mentoringowej ma sens, jeśli tematów w Twojej głowie jest mnóstwo i wszystkie są palące. 

Gdzie odbywają się spotkania mentoringowe?

Co do zasady sesje mentoringowe odbywają się ONLINE, jednak istnieje możliwość umówienia spotkań OFFLINE we Wrocławiu – wtedy spotykamy się w różnych miejscach i o różnych godzinach, zwykle w Dolnośląskim Centrum Biznesu przy ul. Stanisławowskiej 47 w okresie jesienno-zimowym i we wrocławskich parkach w okresie wiosenno-letnim.

Co robi Mentee pomiędzy sesjami?

Jako Mentee pomiędzy sesjami żyjesz „normalnie” 😉 i wyostrzasz w sobie zmysł obserwacji, by móc dostrzegać wyraźnie swoje myśli i emocje. Przeznaczasz czas na odpoczynek i poddajesz refleksji to, o czym rozmawialiśmy podczas ostatniego spotkania. Czasami piszesz do mnie maile, jeżeli czujesz, że jest coś istotnego, czym chcesz się ze mną podzielić. Odkrywasz to, na co patrzyłeś od dawna i czego do tej pory nie widziałeś.

Co robi Mentor pomiędzy sesjami?

Mentor też żyje normalnie 😉 i włącza Twoje życie w przedmiot swoich codziennych refleksji. Pomiędzy sesjami myślę o Tobie, przypominam sobie słowa jakich używałeś podczas sesji, notuję moje wnioski dotyczące sposobu funkcjonowania Twojego umysłu i Twoich uwarunkowań, a potem planuję co i jak przekazać Ci podczas kolejnego spotkania. Czytam maile od Ciebie. Czasami rozmawiamy przez telefon. 

Ile trwa pełny cykl sesji mentoringowych?

Jeżeli chcesz rozwiązać konkretny problem lub rozważyć kilka istotnych dla Ciebie kwestii, to pełny cykl trwa zwykle od 3 do 10 sesji (mentoring ad hoc). Jeżeli chcesz doświadczyć głębszego rozumienia siebie i wejść na ścieżkę rozwoju dzięki refleksji, by odkryć swój sens życia, to będziemy potrzebować od 15 do 25 cyklicznie odbywanych sesji (life mentoring).

Każdy człowiek jest inny, więc mogę tylko powiedzieć, że najkrótsza nawiązana przeze mnie relacja mentoringowa trwała 6 miesięcy (12 sesji), a najdłuższa – 18 miesięcy (ponad 30 sesji).

Czy ostatnia sesja mentoringowa kończy naszą relację?

Nie 😉 Ostatnia sesja mentoringowa jest początkiem głębszej relacji, w której czas nie będzie odgrywał żadnej roli. Bez względu na to czy następnym razem spotkamy się za rok, dwa czy siedem, będziemy mieli poczucie, że wnieśliśmy wzajemnie do swojego życia coś naprawdę wartościowego i myśl o tym będzie sprawiała, że bliskość pozostanie, a uśmiech na twarzy pojawi się w każdym momencie, gdy sięgniesz pamięcią do jednego z naszych spotkań.

Ile kosztują sesje mentoringowe?

Informacje o czynnikach, jakie mają wpływ na ostateczną cenę sesji mentoringowej oraz podstawowy cennik life mentoringu i mentoringu ad hoc znajdziesz na stronie: Mentoring – zakres i cennik.

Dlaczego pierwsza sesja, oznaczona numerem „0”, jest bezpłatna?

Dla Ciebie – byś przekonał się czy jestem właściwą osobą by pomóc Ci w długofalowym rozwoju lub w rozwiązaniu problemu, który spędza Ci sen z powiek. Dla mnie – bym zdecydowała czy jesteś gotowy na life mentoring i czy możesz z moim wsparciem otrzymać to, czego potrzebujesz i w czasie, w jakim tego oczekujesz.

Podjąłem / Podjęłam decyzję – jak mam umówić się na sesję „0”?

Masz trzy możliwości: kliknij poniżej "Umów bezpłatne spotkanie i wybierz termin sesji w moim kalendarzu. Możesz do mnie zadzwonić pod numer +48 608 603 330 lub napisać wiadomość na adres: ewa [at] holistic-consulting.pl. Do zobaczenia!